Presidenti Joe Biden mban fjalimin e parë në Kongres, prezanton përparësitë e administratës

Prishtinë | 29 Pri 2021 | 09:17 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka paraqitur një plan gjithëpërfshirës investimesh për vendet e punës, arsimin dhe kujdesin social në fjalimin e tij të parë në një Sesion të përbashkët të Kongresit.

Dorëzuar në prag të ditës së tij të 100-të në detyrë, demokrati bëri rreth 4 trilionë dollarë shpenzime – rishikimi më i madh i përfitimeve të SHBA që nga vitet 1960, thonë analistët, njofton Klan Kosova.

Ai e quajti atë një “investim një herë në një brez në vetë Amerikën”.

Por planet përballen me një betejë në Kongres para se të bëhen ligj.

Ka pasur një kundërshtim të gjerë ndaj propozimeve nga Partia Republikane, e cila nuk ka gjasa të mbështesë rritjen e taksave dhe më shumë shpenzime qeveritare.

Dhe ndërsa ka një shumicë të pakët Demokratike në të dy dhomat, ka pasur ndarje midis partisë rreth asaj se sa larg për të shkuar me planet.

Në një moment historik, Zëvendës Presidentja e SHBA Kamala Harris – gruaja e parë që mbajti atë detyrë – dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi të dy u ulën pas Biden gjatë fjalimit të së mërkurës mbrëma. Ishte hera e parë që dy gra shfaqeshin pas presidentit gjatë një fjalimi në Kongres.

Pasi iu drejtua Harrisit në fjalën e tij të hapjes si ‘’zonja zëvendëspresidente’’, Biden shtoi: “Asnjë president nuk i ka thënë kurrë ato fjalë nga ky podium. Dhe është koha”.

Fjalimi i parë nga një president i sapozgjedhur i SHBA-së, në një seancë të përbashkët të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit mbi Kapitolin e Shteteve të Bashkuara nuk llogaritet si fjalim para kombit .

Fjalimi i parë i Biden përpara kombit është planifikuar për vitin e ardhshëm, kur ai të jetë në detyrë për më shumë se 12 muaj.

Presidenti 78 vjeçar, i tronditur nga vlerësimet solide të miratimit, prezantoi Planin Amerikan të Punëve dhe Planin e Familjeve Amerikane. Shtëpia e Bardhë tha se propozimet do të financohen nga ngritja e taksave për korporatat dhe amerikanët më të pasur.

“Është koha që bizneset në Amerikë dhe 1% e pasur … të paguajnë pjesën e tyre të drejtë,” tha Biden në një ngjarje me masa për shkak të pandemisë.

Ai e përshkroi Planin Amerikan të Punëve si “një plan të jakës blu për të ndërtuar Amerikën” që do të rriste investimet në transportin publik me shpejtësi të lartë dhe rrugët dhe urat. Ai shtoi se plani do të udhëhiqej nga lufta kundër ndryshimit të klimës.

“Kur mendoj për ndryshimin e klimës unë mendoj për punë,” tha ai. “Nuk ka asnjë arsye pse punëtorët amerikanë nuk mund të udhëheqin botën në prodhimin e automjeteve elektrike dhe baterive”.

Ai tha se Plani i Familjeve Amerikane prej 1.8 trilion dollarë, ndërkohë, do të përqendrohet te fëmijët dhe do të kërkojë të sigurojë:

  • Parashkollor falas për fëmijët e moshës tre deri në katër vjeç
  • Leje familjare dhe mjekësore me pagesë, si dhe subvencione të sigurimeve shëndetësore
  • Pagesë shkollimi falas për të gjitha komunitetet
  • Një zgjatje e lehtësimeve kryesore të taksave që janë zgjeruar gjatë pandemisë

Propozimi ndjek të ashtuquajturin Plani Amerikan i Shpëtimit, një paketë stimuluese koronavirus me 1,9 trilionë dollarë që përfshinte kontrolle të drejtpërdrejta për shumicën e amerikanëve, të cilat Biden nënshkroi në ligj muajin e kaluar.

Të ngjashme