Presidentja e Komisionit Evropian e lë fajtor ngrohjen globale për vërshimet në Gjermani

Prishtinë | 17 Kor 2021 | 08:39 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se përmbytja e rëndë që ka vrarë të paktën 125 njerëz në Gjermani dhe Belgjikë është dëshmi e nevojës për të vepruar më shpejt në ngrohjen globale.

“Është intensiteti dhe gjatësia e ngjarjeve që shkenca na thotë se ky është një tregues i qartë i ngrohjes globale”, tha von der Leyen. “Kjo tregon urgjencën për të vepruar.”

Armin Laschet, pasardhës i caktuar për Angela Merkel dhe kryeministri shtetëror i Nordrhein-Ëestfalen, një nga rajonet më të prekura të Gjermanisë, dukej se pajtohej, duke e quajtur atë një “e vërtet e trishtueshme” që ngjarje të tilla do të bëhen më të shpeshta.

Rrugët dhe rrjetet e komunikimit janë përmbytur,  ku më shumë se 114 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji të premten, raporton The Economist.

Të ngjashme