Protestë kundër kthimit të pjesshëm në shkollat e Perusë

Prishtinë | 14 Sht 2021 | 08:25 | Nga Ekonomia Online

Prindërit protestuan jashtë Ministrisë së Arsimit të Perusë të hënën mbi një program pilot që testonte kthimin në shkolla në Lima në mes të pandemisë koronavirus.

16 shkolla në kryeqytet janë planifikuar të rihapen pjesërisht për mësime të enjten, një vendim që demonstruesit thanë se do t’i ekspozojë fëmijët e tyre ndaj COVID-19.

Pjesa më e madhe e Perusë tashmë është kthyer në klasa personale për shkak të një kufizimi të zgjeruar të qasjes në internet dhe energjisë elektrike, por Lima e populluar dendur ka mbajtur mësim në distancë, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Kthimi në klasa është një iniciativë e presidentit Pedro Castillo, i cili ishte mësues para se të kandidonte për postin.

Shumica e shkollave në zonat urbane janë mbyllur që nga marsi 2020.

Përfaqësuesit e shoqatës së prindërve që iu bashkuan protestës së së hënës thanë se ishin të hapur për t’u kthyer në klasa kur mësuesit dhe studentët të vaksinoheshin plotësisht kundër COVID-19.

Të ngjashme