Protestë në Gjenevë për “burgjet” e Asadit

Prishtinë | 17 Maj 2017 | 17:50 | Nga

Protestuesit në duar kanë mbajtur fotografitë e të dënuarve në burgje fati i cilëve nuk dihet, si dhe ka tërhequr vëmendjen se ato kanë mbajtur në duar edhe fotografi fëmijësh.

Opozitarët e Sirisë dhe një organizatë e shoqërisë civile kanë mbajtur një protestë përpara zyrës së Kombeve të Bashkuara në Gjenevë, për lirimin e mijëra të dënuarve që mbahen në burgjet e regjimit të Bashar al Asadit, raporton Anadolu Agency (AA).

Opozitarët e ardhur për të marrë pjesë në raundin e 6-të të bisedimeve për Sirinë dhe përfaqësuesit e organizatës së shoqërisë civile siriane “Families of Freedom” janë mbledhur në sheshin “statuja e karriges së thyer” e cila simbolizon luftën kundër dhunës së armatosur kundër civilëve përpara zyrës së OKB-së.

Protestuesit në duar kanë mbajtur fotografitë e të dënuarve në burgje fati i cilëve nuk dihet, si dhe ka tërhequr vëmendjen se ato kanë mbajtur në duar edhe fotografi fëmijësh.

Kryetari i Komitetit të Lartë Negociator, Nasır el-Hariri, në tendat e vendosura në tokë ka shkruar në arabisht emrat e të dënuarve që mbahen në burgje.

Në një deklaratë për shtyp të bërë nga Families of Freedom u kërkua që regjimi i Asadit të lirojë menjëherë të burgosurit nga të gjitha burgjet, ushtrimin e presionit mbi regjimin nga komuniteti ndërkombëtar për këtë çështje, deklarimin e emrave dhe arsyeve për të dënuarit e vrarë në burgje si dhe gjykimin e fajtorëve nën vëzhgimin e OKB-së në gjykatat ndërkombëtare.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme