Pse Zvicra vendosi të lehtësojë rregullat e karantinës?

Prishtinë | 14 Jan 2022 | 08:55 | Nga Ekonomia Online

Në të njëjtën ditë që qeveria zvicerane njoftoi se rregulli i karantinës do të shkurtohej, Zvicra regjistroi numrin më të madh të rasteve në një periudhë 24-orëshe: 32,881.

Megjithatë, megjithëse situata është serioze në disa spitale dhe ICU në Zvicër, shtrimet në spital nuk kanë ndjekur një tendencë paralele krahas numrit të rasteve siç bënë më herët gjatë pandemisë. Qeveria tregoi se natyra më pak e rrezikshme e llojit Omicron lejoi një lehtësim të rregullave të karantinës, përcjell albinfo.ch.

“Njerëzit që janë vaksinuar ose janë shëruar më parë nga COVID-19 kanë shumë më pak gjasa të kërkojnë trajtim spitalor pasi janë infektuar me variantin Omicron sesa me variantin Delta”.

“Proporcioni i njerëzve të shtruar në spital që duhet të trajtohen në kujdesin intensiv është gjithashtu më i ulët”.

“Gjetjet e reja shkencore konfirmojnë gjithashtu se doza e tretë e vaksinës ndihmon ndjeshëm në parandalimin e shtrimeve në spital. Vaksinimi vazhdon të ofrojë mbrojtjen më të mirë kundër sëmundjeve të rënda dhe pasojave afatgjata”.

Për më tepër, numri i lartë i njerëzve në karantinë kërcënoi të sillte vendin në një ndalesë, përcjell tutje albinfo.ch.

Siç raportoi “The Local” më herët në janar, më shumë se 100,000 njerëz janë në karantinë, gjë që vendosi rrezik të konsiderueshëm për infrastrukturën dhe shërbimet e vendit.

“Kapaciteti i gjurmimit të kontakteve kantonale, si dhe ekonomia dhe shoqëria janë vënë nën presion të shtuar pasi numri i njerëzve të prekur nga izolimi dhe kërkesat e karantinës është rritur ndjeshëm javët e fundit”.

Ministri i Financave, Ueli Maurer i tha SRF të dielën “është në të vërtetë e përshtatshme që ne të rishqyrtojmë periudhën e karantinës”.

Disa kantone e kanë shkurtuar karantinën nga dhjetë ditë në shtatë ditë, ndërsa drejtorët e shëndetësisë kantonale po bëjnë presion që ajo të kufizohet më tej në pesë ditë.

Maurer tha se karantina për të ardhur në kontakt me një person të testuar pozitiv duhet të hiqet plotësisht, megjithëse nuk ka pasur indikacione të mëtejshme që qeveria zvicerane synon ta bëjë këtë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme