Putin dhe Erdogan do të takohen sërish, diskutohet për bashkëpunim ushtarak

Prishtinë | 28 Kor 2022 | 08:28 | Nga Ekonomia Online

Presidenti rus Vladimir Putin do të diskutojë bashkëpunimin ushtarak dhe teknik me homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan gjatë vizitës së tij në Soçi në Rusinë jugore të premten e ardhshme, sipas Kremlinit.

“Po, tema e bashkëpunimit ushtarak-teknik sigurisht që do të diskutohet në Soçi”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, shkruan CNN.

Sipas Peskov, bashkëpunimi ushtarako-teknik midis Rusisë dhe Turqisë është vazhdimisht në axhendë dhe “vetë fakti që ndërveprimi po zhvillohet në një zonë kaq të ndjeshme tregon se, në përgjithësi, i gjithë kompleksi i marrëdhënieve është në një nivel shumë të lartë. ”

I pyetur nëse çështja e eksporteve të grurit do të ngrihet gjithashtu gjatë takimit, Peskov tha se të dy presidentët do të jenë në gjendje të vlerësojnë se si po zbatohen marrëveshjet e Stambollit për dërgesat e grurit.

Putin dhe Erdogan u takuan në Teheran javën e kaluar. Të premten, Ukraina dhe Rusia ranë dakord për një marrëveshje që do të lejonte rifillimin e eksporteve jetike të grurit nga portet ukrainase të Detit të Zi. Marrëveshja u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia në Stamboll.

Të ngjashme