Putin urdhëron ushtrinë ruse të nis raketa në përgjigjie ndaj testit të SHBA-së

Prishtinë | 23 Gus 2019 | 13:21 | Nga Ekonomia Online

Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e Rusisë që të përgatisë një “përgjigje simetrike” pasi SHBA kreu një provë raketash lundrimi.

Pentagoni tha të hënën se kishte testuar një raketë të konfiguruar me lundrim konvencionale që goditi objektivin e saj pas më shumë se 500 km (310 milje) fluturimi, prova e parë e tillë që kur Shtetet e Bashkuara tërhoqën nga një traktat i madh kontrolli armësh me Rusinë në 2 gusht.

Putin tha që Rusia nuk mund të qëndrojë duarkryq, dhe se biseda e SHBA-ve për vendosjen e raketave të reja në Azisë, rajonin e Paqësorit “ndikon në interesat tona thelbësore pasi është afër kufijve të Rusisë”, sipas një transkriptimi të vërejtjeve të tij në faqen e internetit të Kremlinit.

“Siç e dini, ne kurrë nuk kemi dashur, nuk duam dhe nuk do të përfshihemi në një garë të kushtueshme, destruktive të armëve”, tha Putin.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme