Qeveria amerikane nuk rekomandon më një dozë ditore të aspirinës për njerëzit mbi 60 vjeç

Prishtinë | 13 Tet 2021 | 09:32 | Nga Ekonomia Online

Një komitet ekspertësh i qeverisë amerikane tha të martën se nuk rekomandon më një dozë ditore të aspirinës për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru mbi njerëzit mbi 60 vjeç, njoftoi agjencia franceze e lajmeve AFP.

Njerëzit e moshës 40 deri në 59 vjeç që janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare, por nuk kanë një histori të asaj sëmundjeje, duhet të konsultohen me mjekun e tyre dhe të marrin një vendim individual nëse do të fillojnë të marrin ilaçin.

Kjo deklaratë përfaqëson një pikë kthese të madhe në fushën mjekësore amerikane, ku përdorimi i përditshëm i aspirinës është një praktikë e përhapur. Ilaçi hollon gjakun, parandalon formimin e mpiksjes së gjakut dhe zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru.

Që nga viti 2016, Grupi i Punës për Parandalimin, komiteti i ekspertëve mjekësorë të qeverisë, ka rekomanduar një dozë ditore të aspirinës për njerëzit në të pesëdhjetat e tyre që kanë një rrezik 10 për qind më të lartë të sulmit në zemër ose goditje në 10 vitet e ardhshme.

Paneli pastaj tha gjithashtu se për individët e rrezikuar në të 60-at e tyre, vendimi për të marrë aspirinë duhet të jetë individual. Por studimet i kanë vënë në dyshim ato rekomandime për disa vjet.

Të martën, ekspertët thanë se përfitimet e aspirinës nuk janë të mjaftueshme për të balancuar rritjen e rrezikut të gjakderdhjes, veçanërisht në tru ose zorrët, tek të moshuarit. “Përdorimi i përditshëm i aspirinës mund të ndihmojë në parandalimin e sulmeve në zemër dhe goditje në tru tek disa njerëz, por gjithashtu mund të shkaktojë dëme potencialisht serioze, të tilla si gjakderdhja e brendshme”, tha anëtari i grupit të punës John Wong.

“Është e rëndësishme për njerëzit që janë 40 deri në 59 vjeç dhe nuk kanë histori të sëmundjeve të zemrës që të flasin me mjekun e tyre për të vendosur së bashku nëse është mirë që ata të fillojnë të marrin aspirinë”, thotë ai.

Rekomandimet e reja nuk janë përfundimtare

Këto rekomandime të reja nuk janë ende përfundimtare. Ato do të jenë të hapura për diskutim publik deri në fillim të nëntorit. Ato gjithashtu nuk zbatohen për pacientët që marrin aspirinë pasi pësuan një goditje ose sulm në zemër, thuhet në deklaratë.

Marrja e aspirinës për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës është shpesh një vendim spontan nga shumë amerikanë. Sipas një studimi të vitit 2017, 23 për qind e të rriturve të moshës 40 vjeç e lart që nuk kanë sëmundje kardiovaskulare morën aspirinën si masë parandaluese, nga të cilat 23 për qind e bënë këtë pa rekomandimin e mjekut.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme