Radhë të gjata për testime të Covid-19 në Australi

Prishtinë | 29 Qer 2021 | 08:49 | Nga Ekonomia Online

Shteti i Uellsit të Ri Jugor të Australisë regjistroi 19 raste koronavirusesh të transmetuara në vend, ndërsa vendi hoqi kufizimet e moshës për të rriturit që duan që vaksina AstraZeneca të provojë dhe të ndalojë përhapjen e variantit Delta.

Autoritetet thanë se 17 nga rastet e Sidneit ishin të lidhura me raste të konfirmuara ndërsa burimi i dy të tjerëve ishte nën hetim.

Kryeministrja Gladys Berejiklian u bëri thirrje banorëve të marrin vaksinën AstraZeneca pasi kufizimet e moshës u hoqën nga Kabineti Kombëtar të hënën vonë.

Autoritetet shëndetësore australiane fillimisht kishin këshilluar që të mos përdoret AstraZeneca për të rriturit nën moshën 50 vjeç dhe më pas më të rinj se 60 vjeç për shkak të rrezikut më të madh të mpiksjeve të rralla të gjakut tek të rinjtë, raporton AP.

Vetëm 5% e popullsisë australiane është plotësisht e vaksinuar.

E vetmja vaksinë tjetër e disponueshme në Australi është Pfizer, por prodhuesit nuk mund të plotësojnë kërkesën.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme