Raketa në drejtim të Izraelit, sulme ajrore në Gaza

Prishtinë | 11 Maj 2021 | 08:35 | Nga Ekonomia Online

Grupi militant Hamas të hënën nisi një sulm të rrallë me raketa në Jerusalem pasi qindra palestinezë u lënduan në përleshjet me policinë izraelite në një xhami, pasi tensionet në qytetin e shenjtë e shtynë rajonin më afër luftës së plotë.

Izraeli u përgjigj me sulme ajrore përtej Rripit të Gazës, ku 20 njerëz, përfshirë nëntë fëmijë, u vranë në luftime.

Me dhjetëra raketa që fluturonin në Izrael gjatë gjithë natës, Kryeministri Benjamin Netanyahu u takua me zyrtarë të lartë të sigurisë dhe paralajmëroi që luftimet mund të zgjasin, pavarësisht thirrjeve për qetësi nga SHBA-ja, Evropa dhe gjetkë, raporton AP.

Nga e hëna vonë, ushtria kishte kryer dhjetëra sulme ajrore nëpër Gaza, duke synuar ato që thuheshin se ishin instalimet ushtarake të Hamasit dhe operativët.

Të paktën 13 nga 20 vdekjet në Gaza iu atribuuan sulmeve ajrore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme