Rasti i parë me Covid-19 mund të jetë shfaqur në Kinë në tetor të vitit 2019

Prishtinë | 25 Qer 2021 | 08:51 | Nga Ekonomia Online

Covid-19 mund të ketë filluar të përhapet në Kinë që në tetor të vitit 2019, dy muaj para se rasti i parë të identifikohej në qytetin qendror të Wuhan, tregoi një studim i ri të premten.

Studiuesit nga Universiteti Britanik i Kentit përdorën metoda nga shkenca e ruajtjes për të vlerësuar se SARS-CoV-2 u shfaq për herë të parë nga fillimi i tetorit deri në mes të nëntorit 2019, sipas një punimi të botuar në revistën PLOS Pathogens.

Data më e mundshme për shfaqjen e virusit ishte 17 nëntor 2019, dhe ai ndoshta ishte përhapur në të gjithë botën deri në janar 2020, vlerësuan ata.

Rasti i parë zyrtar i Kinës me COVID-19 ishte në dhjetor 2019 dhe ishte i lidhur me tregun e prodhimeve të detit Huanan të Wuhan.

Sidoqoftë, disa raste të hershme nuk kishin asnjë lidhje të njohur me Huanan, duke nënkuptuar që SARS-CoV-2 po qarkullonte tashmë para se të dilte në treg.

Një studim i përbashkët i botuar nga Kina dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë në fund të marsit pranoi se mund të kishte pasur infeksione sporadike njerëzore përpara shpërthimit të Wuhan.

Institutet Kombëtare të Shëndetit të SHBA konfirmuan për Reuters se mostrat e përdorura në studim u dorëzuan në Arkivin e Leximit të Sekuencës (SRA) në mars 2020 dhe më vonë u fshinë me kërkesë të hetuesve kinezë, të cilët thanë se do të azhurnoheshin dhe do të dorëzoheshin në një arkiv tjetër.

Kritikët thanë se fshirja ishte provë e mëtejshme se Kina po përpiqej të mbulonte origjinën e Covid-19.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme