Rëndohet situata e pandemisë në Indi

Prishtinë | 30 Pri 2021 | 10:43 | Nga Ekonomia Online

Zyrtarëve në Delhi u është kërkuar që të gjejnë më shumë vende për kremtime pasi morgjet dhe krematoriumet e qytetit janë të mbingarkuara nga masat e vdekjeve të COVID-19.

Një valë e dytë e virusit po shkatërron pjesë të Indisë, me 386.452 raste të reja të raportuara të enjten – rritja më e madhe një ditore e regjistruar për çdo vend.

Kishte të tjera 3.500 vdekje në të gjithë vendin të enjten dhe gati 400 në Delhi – një rekord për kryeqytetin. Numri i përgjithshëm i infeksioneve në vend tani ka kaluar 18 milionë, raporton bbc.

Dërgesa e parë e furnizimeve urgjente mjekësore nga SHBA-ja arriti në Indi të premten, pjesë e asaj që Shtëpia e Bardhë ka thënë se do të jetë mbështetje me vlerë më shumë se 100 milionë dollarë.

Por furnizimet me oksigjen dhe shtretërit spitalorë mbeten në mungesë të dëshpëruar në të gjithë vendin dhe të afërmit e pacientëve me coronavirusin vazhdojnë të kërkojnë ndihmë në mediat sociale.

Ndryshe, qeveria qendrore e Indisë po përballet me kritika në rritje rreth trajtimit të saj të pandemisë dhe vendimit të saj për të lejuar tubime të mëdha zgjedhore dhe festivale fetare javët e fundit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme