Rikuperohet lira turke në krahasim me dollarin

Prishtinë | 01 Gus 2016 | 15:31 | Nga

Lira turke ka bërë një kërcim mëngjesin e së hënës duke artitur nën tre lira për një dollar amerikan, pasi shifrat e ekonomisë më të madhe botërore flasin për rritje më të dobësuar të ekonomisë amerikane, ndryshe nga që pritej.

Sipas analistëve, lëvizjet e administratës ekonomike turke për të përkufizuar efektin e përpjekjes për grusht shteti më 15 korrik ka ndihmuar lirën turke të rikuperohet në krahasim me dollarin.

Dollari ndërkohë ka pësuar nga politika monetare shtrënguese e aplikuar nga Rezervat Federale të SHBA-ve si rrjedhojë e të dhënave për dobësim të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB).

Shkalla e blerjes dhe shitjes së dollarit amerikan dhe sterlinës britanike në Stamboll dhe Ankara të hënën është siç vijon:

STAMBOLL

Buying

Selling

USD

2.8940

2.9860

EUR

3.3340

3.3360

GBP

3.9620

3.9640

ANKARA

USD

2.9730

2.9930

EUR

3.3160

3.3410

GBP

3.9230

3.9940

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme