Rrëfimi prekës i të mbijetuarit nga Coronavirusi: Mendoja se po vdisja

Prishtinë | 21 Gus 2020 | 08:33 | Nga Ekonomia Online

Suleyman Ipbuken, një qytetar turk që u shërua nga koronavirusi (COVID-19), tha se ka menduar se do të vdiste në spital, raporton Anadolu Agency (AA).

55-vjeçari kujtoi se në spital shkoi më 23 mars për shkak të vështirësisë në frymëmarrje dhe kollë.

Për shkak të sëmundjes së tij themelore të mushkërive dhe diabetit, ai kishte frikë nga kontraktimi me COVID-19.

Kur testi i tij doli pozitiv, ai u karantinua në spital.

“Unë qëndrova në spital për 16 ditë. Ndihmës mjekët më morën për tomografi çdo 2 deri në 3 ditë. Më dhanë plazma të gjakut dhe medikamente vazhdimisht. U bëra më mirë me ato barna”, tha ai.

Ipbuken tha se sa herë që miqtë e tij e thërrisnin për të pyetur për shëndetin e tij në spital, ai mendonte se do të vdiste.

Ai paralajmëroi njerëzit që të marrin seriozisht pandeminë dhe të ushtrojnë rregullat sociale në distancë dhe të mbajnë maska.

“Shoku im i shkollës ishte mjek në këtë spital. Ai vdiq nga sëmundja”, shtoi ai.

Raporti për numrin e rasteve me COVID-19 në Turqi është 253.108, shërimet në 233.915 dhe vdekjet 6.039.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme