Rrëshqitjet e tokës “gllabërojnë” një fshat të tërë

Prishtinë | 17 Dhj 2017 | 09:33 | Nga

Rrëshqitjet e tokës të shkaktuara nga shirat e rrëmbyer u kanë marre jetën të paktën pesë personave dhe kanë shkatërruar një fshat të tërë në Kili.

Në fshatin e largët të Villa Santa Lucia pesëmbëdhjetë persona janë ende të zhdukur.

Presidentja Michelle Bachelet ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në zonën e famshme turistike.

Mijëra banorë mësohet se kanë mbetur pa energji elektrike .

“Kam urdhëruar ekipet e shpëtimit të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur popullin e Villa Santa Lucia”, tha Bachelet.

Shumica e shtëpive të fshatit ishte shkatërruar nga rrëshqitja e dheut. Një pjesë e luginës në të cilën ndodhet fshati u “gllabërua”  nga një sasi e madhe e baltës nga malet përreth.

Mediat lokale raportuan se rajoni kishte përjetuar shi jashtëzakonisht të madh për 24 orët e fundit. Dhjetëra njerëz janë transportuar me helikopter dhe janë dërguar në qytetin fqinj.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme