Rreth 900 mijë viktima nga Covid-19 në Evropë

Prishtinë | 16 Mar 2021 | 14:39 | Nga Ekonomia Online

Numri i vdekjeve nga Covid-19 në të gjithë Evropën, kaloi në 900 mijë të martën, sipas një numri të AFP të shifrave zyrtare të siguruara nga autoritetet shëndetësore.

Që nga e marta në mëngjes, 52 vendet dhe territoret e rajonit që përfshin Rusinë dhe Turqinë kishin regjistruar zyrtarisht 900,185 vdekje nga koronavirusi që kur shpërthimi u shfaq në Kinë në dhjetor 2019, nga një total prej 40,083,433 rastesh të konfirmuara, raporton The Guardian.

Kjo e bën Evropën rajonin më vdekjeprurës, përpara Amerikës Latine dhe Karaibeve (721,581 vdekje), Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara (558,110 vdekje) dhe Azisë (263,250).

Javën e kaluar Evropa pa një mesatare prej 3,000 vdekjesh nga Covid në ditë, një rënie prej 2.3 përqind në krahasim me javën e kaluar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme