Rritet numri i gazetarëve që ndodhen në burgje në mbarë botën

Prishtinë | 09 Dhj 2021 | 10:55 | Nga Ekonomia Online

Numri i gazetarëve që ndodhen pas hekurave në mbarë botën arriti një numër më të lartë në vitin 2021, sipas një sondazhi që thotë se 293 reporterë u burgosën vetëm gjatë këtij muaji.

Të paktën 24 gazetarë u vranë përderisa po bënin mbulimin e tyre dhe 18 të tjerë vdiqën në rrethana që e bëjnë shumë të vështirë përcaktimin nëse ata ishin në shënjestër për shkak të punës së tyre, tha të enjten Komiteti jofitimprurës për Mbrojtjen e Gazetarëve në sondazhin e tij vjetor mbi lirinë e shtypit dhe lirinë e shtypit dhe sulmet ndaj mediave.

Numri i burgjeve u rrit me 15 krahasuar me vitin 2020, raporton Guardian.

Ndërsa arsyet për burgosjen e gazetarëve ndryshojnë mes vendeve, numri rekord pasqyron trazirat politike në mbarë botën dhe një intolerancë në rritje ndaj raportimit të pavarur, sipas organizatës jofitimprurëse me bazë në SHBA.

“Ky është viti i gjashtë me radhë që CPJ ka dokumentuar një numër rekord gazetarësh të burgosur në mbarë botën”, tha drejtori ekzekutiv i CPJ-së, Joel Simon.

“Numri pasqyron dy sfida të pazgjidhshme – qeveritë janë të vendosura për të kontrolluar dhe menaxhuar informacionin, dhe ato bëjnë gjithçka që munden për të mbajtur sekretet”.

Kina burgosi ​​50 gazetarë, më së shumti nga çdo vend, e ndjekur nga Mianmari (26), i cili arrestoi gazetarët si pjesë e një goditjeje pas grusht-shtetit ushtarak, pastaj Egjipti (25), Vietnami (23) dhe Bjellorusia (19).

Meksika, ku gazetarët janë shpesh në shënjestër kur puna e tyre shqetëson bandat kriminale ose zyrtarët e korruptuar, mbetet vendi më vdekjeprurës i hemisferës perëndimore për gazetarët.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme