Rritet numri i rasteve të reja me Covid-19 në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare

Prishtinë | 27 Jan 2021 | 07:09 | Nga Ekonomia Online

Numri ditor i rasteve të reja me COVID-19 në Francë arriti në mbi 20 mijë mesatarisht.

Ndërsa shtrimet në spital arritën në 27,041, duke rritur frikën e një bllokimi të tretë kombëtar.

Reuters raporton se presidenti Emmanuel Macron ende shpreson se bllokimet e vendosura 11 ditë më parë do të jenë të mjaftueshme për të frenuar valën në rastet e reja të shkaktuara nga shfaqja e varianteve më ngjitëse të virusit.

Pavarësisht thirrjeve nga disa mjekë për një bllokim të ri, ministri i qeverisë, Agnes Pannier-Runacher tha më parë se nuk kishte nevojë të merrej një vendim për një masë të tillë në këtë fazë.

Macron do të kryesojë takimin javor të kabinetit të mërkurën dhe një konferencë shtypi për qeverinë është planifikuar të enjten.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme