Rusët po ikin drejt Serbisë: Biletat nga 1600 në 5600 dollarë për një fluturim nga Moska në Beograd

Prishtinë | 21 Sht 2022 | 14:40 | Nga Ekonomia Online

Biletat për fluturimet nga Rusia u shitën shpejt pasi Presidenti Vladimir Putin nënshkroi një dekret për mobilizimin e pjesshëm të 300,000 rezervistëve, raporton Reuters. Çmimet e biletave për një fluturim me një drejtim nga Moska në Beograd, duke gjykuar nga faqet e internetit ku mund të rezervoni dhe blini bileta, po arrijnë çmime rekord.

Sipas faqes travel.mediaalpha, për datën 22 shtator çmimi i biletës një vajtje në linjën Moskë – Beograd kushton 3323 dollarë, ndërsa për një ditë më vonë, 23 shtator, çmimet variojnë nga 1600 deri në 5600 dollarë, në varësi të klasës dhe numri i fluturimeve. Kur bëhet fjalë për data të tjera, çmimi më i mirë është aktualisht 1600 dollarë.

Shumica e fluturimeve të Air Serbia ndërmjet Moskës dhe Beogradit janë shitur. Sipas të dhënave në faqen e kësaj kompanie, datat e para falas janë 25 dhe 26 shtator dhe më pas 9 tetori. Çmimet për fluturimet e kthimit variojnë nga 160 deri në 230 mijë dinarë. Përpjekjet për të pyetur me telefon ishin të pasuksesshme pasi të gjithë operatorët ishin të zënë.

Në një bisedë me njerëzit e agjencisë Flytime, e cila merret me shitjen e biletave ajrore, sipas bazës së të dhënave të tyre, ulësja e parë e disponueshme është 29 shtatori, transportuesi është Air Serbia dhe çmimi është 75.000 dinarë. Siç thonë ata, nga Moska në Beograd mund të fluturoni direkt me Air Serbia, linja ajrore turke me ndalesë në Stamboll dhe Fly Dubai me ndalesë në Dubai, shkruan N1.

Të dhënat e Google Trends tregojnë një rritje të kërkimeve për Aviasales, faqja më e njohur e biletave ajrore në Rusi.

Fluturimet direkte nga Moska në Stamboll, Turqi dhe Jerevani, Armeni, të dyja destinacione pa viza për rusët, u shitën të mërkurën, sipas Aviasales, dhe disa fluturime lidhëse, përfshirë ato nga Moska në Tbilisi, ishin gjithashtu të padisponueshme.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov refuzoi t’u përgjigjej pyetjeve të gazetarëve për mbylljen e mundshme të kufijve të Rusisë për të parandaluar arratisjen e personave të moshës ushtarake pas shpalljes së një mobilizimi të pjesshëm për nevojat e luftës në Ukrainë.

Ai tha se qeveria ruse “shumë shpejt” do të njoftojë se cilat kategori të qytetarëve do të përjashtohen nga mobilizimi i rezervistëve me përvojë ushtarake për të shërbyer në Ukrainë.

Të ngjashme