Rusia bënë ndërhyrje në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut, thotë se ishte e paqëllimshme

Prishtinë | 24 Kor 2019 | 09:48 | Nga Ekonomia Online

Rusia ka thënë se një ndërhyrje e avionëve ushtarakë në hapësirën ajrore territoriale të Koresë së Jugut nuk ishte e qëllimshme, sipas zyrës presidenciale të Seulit.

Një zyrtar ushtarak rus shprehu keqardhje të thellë në Ministrinë e Mbrojtjes të Koresë së Jugut dhe fajësoi një gabim teknik, njofton Klan Kosova.

Të martën, Seuli tha se një avion luftarak rus kishte shkelur dy herë hapësirën ajrore territoriale.

Ministria ruse e mbrojtjes më herët e kishte mohuar këtë.

Por Shtëpia Blue e Koresë së Jugut tha në një konferencë se Rusia kishte thënë tani se shkelja ishte e paqëllimtë dhe se menjëherë do të fillonte një hetim mbi rastin.

“Moska tha nëse avioni fluturoi sipas një rruge të planifikuar fillimisht, ky incident nuk do të kishte ndodhur,” u tha një zëdhënës.

Kjo nuk është konfirmuar nga zyrtarët rusë.

Gjithashtu të mërkurën, ministria e mbrojtjes e Kinës mohoi se ndonjë prej avionëve kishte hyrë në hapësirën ajrore territoriale të çdo vendi.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë kishte thënë se aeroplani i tij po merrte pjesë në një patrullë ajrore të përbashkët nga avionët rusë dhe kinezë mbi Detin e Japonisë dhe Detin e Kinës Lindore – patrullimi i parë ajror midis dy vendeve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme