Rusia fillon stërvitjen e parë ushtarake me Kinën

Prishtinë | 24 Maj 2022 | 14:41 | Nga Ekonomia Online

Rusia dhe Kina kanë zhvilluar së bashku stërvitjen e tyre të parë ushtarake që nga pushtimi i Ukrainës nga Kremlini, raporton The New York Times.

Sipas një zyrtari të lartë amerikan, qeveria kishte zhvilluar stërvitjet ushtarake në Azinë verilindore ndërsa Presidenti Joe Biden u takua me liderët e Australisë, Indisë dhe Japonisë në Tokio.

Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se të dy vendet dërguan avionë luftarake mbi Detin e Japonisë duke vazhduar stërvitjet në jug drejt Detit të Kinës Lindore. Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë konfirmuar që atëherë se dy avionë ushtarakë kinezë dhe katër avionë Iuftarakë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Të ngjashme