Rusia nis fushatë për lirimin e Maria Butinës

Prishtinë | 20 Kor 2018 | 08:30 | Nga

Ministria e Jashtme e Rusisë nisi një fushatë në Twitter, që bën thirrje për lirimin e Maria Butinës, një grua ruse, që ka krijuar lidhje me politikanët konservatorë në SHBA.

Butina, 29 vjeçe, u arrestua nga FBI-ja dhe u akuzua këtë javë për komplote dhe veprime si agjente e huaj.

Ajo dyshohet se ka bërë përpjekje për të infiltruar grupet politike në SHBA, përfshirë Shoqatën e fuqishme Kombëtare të Pushkëve, me qëllim avancimin e interesave rusë.

Butina po mbahet në një burg në Uashington.

Ministria e Jashtme ruse shpërndau në Twitter frazën “Lirojeni Maria Butinën”, vuri në profil fotografinë e saj dhe kërkoi nga mbështetësit e Butinës ta bëjnë të njëjtën në mediat sociale.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme