Rusia paralajmëron SHBA-në: Më shumë diplomatë do të duhet të largohen vitin e ardhshëm

Prishtinë | 01 Dhj 2021 | 19:56 | Nga Ekonomia Online

Zyrtarët rusë thanë të mërkurën se një numër i stafit të ambasadës së SHBA-së do të duhet të largohen nga vendi përpara janarit, një kthesë e re në një grindje diplomatike në përshkallëzim, transmeton EkonomiaOnline.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova tha në një konferencë se vendimi do të prekë diplomatët që kishin kaluar më shumë se tre vjet në vend dhe do të ishte një përgjigje e ashpër ndaj dërgimit të 55 diplomatëve rusë nga SHBA në shtëpi, raporton CBSNews.

Ambasadori i Rusisë në SHBA, Anatoly Antonov tha javën e kaluar se 27 diplomatë rusë dhe familjet e tyre po dëbohen nga Shtetet e Bashkuara.

“Ne po përballemi me një mungesë serioze të stafit,” tha ai.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA tha të hënën “ajo që po ndodh nuk është një dëbim” dhe se Rusia ishte paralajmëruar për masën.

“Ashtu si Federata Ruse u jep diplomatëve tanë një qëndrim fillestar tre-palësh në Rusi, SHBA-të gjithashtu informuan Rusinë rreth një vit më parë se diplomatët e saj do t’i nënshtroheshin të njëjtave detyra trevjeçare, gjë që nuk është anormale,” tha zëdhënësja Jalina Porter në një konferencë.

Porter tha se Rusia mund të zëvendësojë ata që po largohen me punonjës të tjerë.

Antonov kishte hedhur poshtë nocionin që diplomatët rusë po largohen për shkak të skadimit të vizave, duke thënë se refuzimi i SHBA për t’i zgjatur ato në mënyrë efektive përbën një dëbim.

“Ne e shohim kërkesën e SHBA-së pikërisht si një dëbim dhe synojmë të përgjigjemi në përputhje me rrethanat”, tha Zakharova në një konferencë.

“Dëshiroj të theksoj se zgjedhja nuk është e jona. Kjo lojë na është imponuar nga partnerët tanë amerikanë. Ne u përpoqëm gjatë dhe shumë të arsyetonim me ta.”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme