Rusia shënon mbi 5 400 raste të reja të Coronavirusit për një ditë

Prishtinë | 12 Sht 2020 | 16:02 | Nga Ekonomia Online

Gjatë 24 orëve të kaluara, në Rusi u regjistruan 5,488 raste të reja të koronavirusit.

Kështu, numri i përgjithshëm i personave të prekur nga Covid-19 në këtë shtet shkoi në 1,057,362, që është shifra e katërt në botë. Para Rusisë janë Shtetet e Bashkuara, India dhe Brazili.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u regjistruan edhe 119 raste fatale dhe numri i përgjithshëm i viktimave të pandemisë në Rusi shkoi në 18,484, shkruan The Guardian.

Sipas agjencisë Tass, mbi 165 mijë persona janë duke marrë trajtim për t’u shëruar nga koronavirusi në mbarë Rusinë.

Ndërkohë numri i personave të shëruar nga sëmundja e re në këtë shtet ka shkuar në 873,535 pasi për një ditë u shëruan 5,428 persona. Kthyer në përqindje, i bie se 82.6 për qind e personave të infektuar janë shëruar.

Pavarësisht numrit të madh të personave të infektuar, shkalla e vdekshmërisë së pacientëve me Covid-19 është relativisht e ulët, sidomos në krahasim me disa vende

Të ngjashme