Sekretari amerikan do të vizitojë Kievin dhe Berlinin, derisa tensionet në Rusi janë përshkallëzuar

Prishtinë | 18 Jan 2022 | 17:14 | Nga Ekonomia Online

Diplomati i lartë i ShBA-së do të udhëtojë në Ukrainë ndërsa tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë rriten nga frika e një pushtimi të mundshëm rus të Ukrainës.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken, do të udhëtojë në Kiev të mërkurën dhe do të takohet me presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba për të “përforcuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Udhëtimi vjen pas negociatave në Evropë midis ShBA-së dhe Rusisë që bënë pak për të qetësuar tensionet në rritje, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv

Pas bisedimeve, zyrtarë të shumtë amerikanë paralajmëruan se Rusia po përgatitej të fuste Ukrainën në një operacion të rremë si një pretekst për të pushtuar vendin fqinj. Rusia ka mohuar akuzat e ShBA-së.

Blinken do të udhëtojë nga Kievi në Berlin të enjten për të diskutuar bisedimet me Rusinë dhe përpjekjet për të parandaluar një pushtim të Ukrainës me ministren e Jashtme Annalena Baerbock. Ai do të takohet gjithashtu me zyrtarë nga Britania e Madhe dhe Franca, sipas Departamentit të Shtetit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme