SHBA dhe Japonia tregojnë forcat e tyre gjatë trajnimit dypalësh ajror

Prishtinë | 08 Shk 2020 | 18:56 | Nga Ekonomia Online

Forcat Ajrore të SHBA-së dhe Forcat Vetë-Mbrojtëse Ajrore të Japonisë (JASDF) shfaqën forcat e tyre gjatë trajnimit dypalësh ajror afër Japonisë.

Aeroplanët e Forcave Ajrore të SHBA-së dhe ata të Japonisë zhvilluan trajnime bilaterale, sipas një njoftimi të fundit.

Një bombardues i Forcës Ajrore B-52H nga Forca Ajrore Andersen, fluturoi në veri për t’u bashkuar me një B-52H nga Minot Air Force Base, Dakota e Veriut, në afërsi të Bazës Ajrore Misawa, Japoni.

Aeroplanët bombardues më vonë zhvilluan trajnim të përbashkët dypalësh me 13 JASDF F-2s, katër F-4s, dhe 28 F-15s, dhe F-16 të SHBA-së në afërsi të Japonisë përpara se të ktheheshin në Andersen, transmeton Telegrafi.

Në mënyrë kolektive, fluturimet nga Shtetet e Bashkuara, demonstrojnë përkushtimin e SHBA-së ndaj aleatëve dhe partnerëve përmes ushtrimeve globale me forcat ushtarake.

“Për më shumë se 60 vjet, aleanca SHBA-Japoni ka qenë gur-themeli i stabilitetit dhe sigurisë në rajon. Ushtrimet me aeroplanë mbi Oqeanin Paqësorin, së bashku me partnerët tanë Koku Jieitai, ofron një mundësi të konsiderueshme për të përmirësuar gatishmërinë tonë të kombinuar, promovimin e ndërveprimit, demonstrimin e projeksionit tonë të energjisë globale dhe sigurimin e transparencës në të gjithë rajonin”,tha gjenerali CQ Brown, komandant i Forcave Ajrore të Paqësorit. “Ky mision tregon plotësisht angazhimin tonë të qëndrueshëm për një vend të lirë dhe të hapur dhe gatishmërinë tonë për të mbrojtur interesat tona dhe liritë e përcaktuara në ligjin ndërkombëtar”.

“Ky mision tregon fleksibilitetin, shtrirjen e gjatë dhe natyrën e përgjegjshme të forcës sonë, ndërsa ne vazhdojmë të sigurojmë aleatët tanë dhe të frenojmë agresorët globalisht”, tha gjeneral majori James Dawkins. /Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme