ShBA: Dy ushtarë janë vrarë dhe pesë janë plagosur në Irak

Prishtinë | 14 Gus 2017 | 08:31 | Nga

Ushtria e Shteteve të Bashkuara thotë se dy pjesëtarë të saj janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur, gjatë aktiviteteve të tyre në pjesën veriore të Irakut.

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik, ka njoftuar mbrëmë vonë se raportet e para sinjalizojnë se vrasjet dhe plagosjet nuk kishin ndodhur për shkak të kontaktit me armikun, megjithëqë nuk elaborohet më tepër.

Agjencia e lajmeve Amaq, e cila është e lidhur me Shtetin Islamik, ka pretenduar se raketat e hedhura nga ky grup kanë shkaktuar disa viktima në mesin e trupave amerikane në pjesën veriore të Irakut.

Luftëtarët e grupit ekstremist, Shteti Islamik, janë dëbuar nga pjesa më e madhe e territorit, që ata e kishin okupuar nga forcat qeveritare, përfshirë qytetin kryesor verior, Mosul.

Por, ata ende i kanë nën kontroll disa hapësira, përfshirë lokalitetin Tel Afar, në perëndim të Mosulit.

Faqja në Internet, iCasualties.org, që i shënon viktimat e koalicionit në Irak dhe Afganistan, ka raportuar se 11 ushtarë amerikanë janë vrarë në Irak gjatë këtij viti.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme