ShBA e Britania e Madhe përballen me reagime globale mbi marrëveshjen e mbrojtjes të Australisë

Prishtinë | 17 Sht 2021 | 08:17 | Nga Ekonomia Online

SHBA dhe Britania e Madhe po përballen me kritika ndërkombëtare në rritje për një pakt të ri sigurie të nënshkruar me Australinë.

Marrëveshja – e parë si një përpjekje për të kundërshtuar Kinën – do të bëjë që SHBA-të dhe Mbretëria e Bashkuar t’i japin Australisë teknologjinë për të ndërtuar nëndetëse me energji bërthamore.

Por ky veprim zemëroi Francën, e cila tha se ishte “goditur me thikë pas shpine”, ndërsa Kina akuzoi tre fuqitë se kishin një “mentalitet të Luftës së Ftohtë”. Po ashtu pakti ka ngritur frikën se mund të provokojë Kinën në një luftë.

Aleanca, e njohur si Aukus, u prezantua të mërkurën nga presidenti amerikan – Joe Biden, kryeministri britanik – Boris Johnson dhe homologu i tij australian Scott Morrison.

Teksa ata nuk e përmendën Kinën, Aukus po shihet gjerësisht si një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Pekinit në Detin e kontestuar të Kinës Jugore.

Johnson më vonë tha se marrëveshja “nuk kishte për qëllim të ishte kundërshtare” ndaj Kinës.

Por kryeministri u pyet nga paraardhësi i tij, Theresa May, nëse marrëveshja mund të çojë në tërheqjen e Britanisë në luftë me Kinën. Ajo pyeti kryeministrin për “implikimet” e partneritetit në rast të një pushtimi kinez të Tajvanit.

Johnson u përgjigj: “Mbretëria e Bashkuar mbetet e vendosur për të mbrojtur ligjin ndërkombëtar dhe kjo është këshilla e fortë që do t’u jepnim miqve tanë në të gjithë botën dhe qeverisë në Pekin”.

Tajvani demokratik e sheh veten si një shtet sovran, por Pekini ka rritur presionin mbi ishullin të cilin e shikon si një provincë të shkëputur.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme