ShBA-ja shkatërroi dronin iranian në Ngushticën e Hormuzit, thotë Presidenti Trump

Prishtinë | 19 Kor 2019 | 08:49 | Nga Ekonomia Online

Presidenti Donald Trump ka thënë se marina amerikane shkatërroi një avion iranian në ngushticën e Hormuzit.

Ai tha se anija amfibike e sulmit të USS Boxer “mori masa mbrojtëse” të enjten pasi që avioni erdhi brenda rreth 1,000 oborreve (914m) të anijes.

Irani tha se nuk kishte informata për humbjen e një avioni. Në qershor, Irani hodhi poshtë një avion ushtarak amerikan në zonë.

Më parë, Teherani tha se kishte kapur një “cisternë të huaj” dhe ekuipazhin e saj të 12 të dielën për kontrabandën e karburantit në Gjirin Persik.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme