ShBA-ja tërhiqet nga UNESCO

Prishtinë | 12 Tet 2017 | 17:39 | Nga

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po tërhiqen nga organizata kulturore e Kombeve të Bashkuara, UNESCO, duke e akuzuar për tendenca anti-izraelite.

Departamenti i Shtetit tha se do të vendoste një mision vëzhgues në organizatën me bazë në Paris, për të zëvendësuar reprezentuesit e tyre.

UNESCO deklaroi se largimi i ShBA-së është një humbje e madhe për familjen e Kombeve të Bashkuara si dhe për multilateralizmin.

Kjo agjenci njihet për përcaktimin e vendeve të trashëgimisë botërore si Palmyra në Siri si dhe Kanioni në Shtetet e Bashkuara.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme