SHBA-ja vazhdon ta ruaj naftën në Siri

Prishtinë | 02 Nën 2019 | 12:55 | Nga Ekonomia Online

Pesë autoblinda dhe 2 kamionçina Pick-Up të ushtrisë amerikane kanë patrulluar në një itinerar rreth 40 km të gjatë ndërmjet qytezës Kahtaniye (Qahtaniyah) dhe Rumeylan (Rimelan) 6 km larg nga kufirit tokësor Turqi-Siri.

Kështu ushtria amerikane i ka rinisur edhe patrullimet në provincën verilindore të Sirisë, Haseki (Al-Hasakah), patrullime të cilat i kishte ndërprerë për shkak të operacionit të ushtrisë turke «Burimi i Paqes».

Qyteza Kahtaniye (Qahtaniyah), e cila ndodhet në lindje në provincës Kamishli (Qamishli), është e njohur për rezervat e saj të naftës.

Kurse Rumeylan (Rimelan), një zonë tjetër e pasur me naftë, ndodhet 15-20 km larg nga kufiri i Irakut.

Në Rumeylan ShBA-ja ka një bazë ajrore dhe më shumë se 100 ushtarë të dislokuar.

Javën e kaluar administrata amerikane deklaroi se do të forconte prezencën e saj ushtarake në zonat e pasura me rezerva nafte në Siri dhe pas kësaj deklarate ajo kishte përforcuar fortifikimet e saj ushtarake përreth provincës Deir-uz-Zor në lindje tëvendit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme