ShBA kontrolloi 2.45 milionë pasagjerë ajror, numri më i lartë ditor që nga fillimi i 2020-tës

Prishtinë | 25 Qer 2022 | 15:16 | Nga Ekonomia Online

Administrata e Sigurisë së Transportit të ShBA-së ekzaminoi 2.45 milionë pasagjerë ajror, numri më i lartë ditor që nga shkurti 2020, ndërsa numri ishte nën 2.73 milionë të kontrolluar në të njëjtën ditë në 2019.

Mirëpo, për shkak të motit kishte ndërprerje të disa udhëtimeve, ku sipas FlightAware, të premten, linjat ajrore amerikane anuluan 711 fluturime dhe vonuan më shumë se 6 mijë.

Udhëtarët amerikanë tashmë po përballen me një verë të vështirë pasi linjat ajrore presin kërkesë rekord dhe derisa rindërtojnë nivelet e stafit pasi mijëra punëtorë u larguan nga industria gjatë pandemisë.

Një zëdhënës i TSA këshilloi pasagjerët të përgatiteshin, duke thënë se aeroporti ka shumë njerëz, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Trafiku i pikës së kontrollit të së premtes ishte më i larti që nga 11 shkurti i vitit 2020, kur TSA kontrolloi afro 2.51 milionë pasagjerë.

Të premten, grupi i tregtisë së industrisë ajrore Airlines for America i tha Sekretarit të Transportit të SHBA-së, Pete Buttigieg në një letër se sfidat e personelit po pengonin fluturimet edhe në mot të mirë.

Ai kërkoi një takim për të diskutuar se si mund të punojmë së bashku për të kuptuar më mirë planin e personelit të kontrollit të trafikut ajror të Administratës Federale të Aviacionit për fundjavën e 4 korrikut dhe sezonin e udhëtimit veror.

Airlines for America thanë se transportuesit kishin tërhequr 15 përqind të fluturimeve verore (qershor-gusht) në krahasim me atë që kishin planifikuar në fillim të vitit 2022.

Të ngjashme