ShBA, mbi 551 mijë të vdekur nga Covid-19

Prishtinë | 31 Mar 2021 | 17:20 | Nga Ekonomia Online

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 551.005, prej të cilëve 917 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, sipas Universitetit Johns Hopkins.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Numri i të infektuarve deri më tani, sipas të dhënave të universitetit, ka arritur në 30.394.810, me 62.049 raste të regjistruara në 24 orët e fundit.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 3,66 milionë raste të konfirmuara dhe 59.128 të vdekur.

Në SHBA deri më tani mbi 96 milionë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, kurse mbi 53 milionë dozën e dytë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme