SHBA me akuza ndaj hakerave kinezë

Prishtinë | 20 Dhj 2018 | 18:23 | Nga Ekonomia Online

Departamenti amerikan i drejtësisë ka njoftuar për akuza penale kundër dy hakerëve që thuhet se janë të lidhur me shërbimin kryesor të inteligjëncës së Kinës, transmeton Klan Kosova.

Zhu Hua dhe Zhang Shilong kanë synuar që të vjedhin sekretet konfidenciale, komerciale dhe teknike.

Sipas raportimeve të fundit të dy burrat janë aktualisht në Kinë.

Britania e Madhe, Australia, Kanadaja, Japonia, Hollanda, Zelanda e Re dhe Suedia janë njoftuar gjithashtu se mund të jenë objektivi i radhës për këto sulme.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme