Shefi rus i naftës vdes ‘nga helmi i zhabave’

Prishtinë | 10 Maj 2022 | 09:14 | Nga Ekonomia Online

Një ish-menaxher i lartë i korporatës ruse të energjisë Lukoil ka vdekur nga helmimi i dyshuar nga zhaba, shkruan Dailymail.

Pas një seance me një shaman lokal në Mytishchi, një qytet në verilindje të kryeqytetit të Rusisë , Moskë , Alexander Subbotin, dyshohet se vdiq në një bodrum pas një seance kundër hangoverit me shëruesin.

Oligarku, i cili zotëronte një kompani transportuese fitimprurëse, thuhet se u trajtua me helm zhabash – i vunë në një prerje që i ishte bërë në lëkurë. Menjëherë pas kësaj, Subbotin pësoi një atak në zemër dhe iu dha një qetësues nga bari i valerianës.

Të nesërmen në mëngjes ai u gjet i vdekur nga shamanët meshkuj dhe femra Magua Flores (emri i vërtetë Alexey Pindyurin) dhe Tina Cordoba (Kristina Teikhrib), sipas raporteve lokale që citojnë versionin e ngjarjeve të ndarë nga zbatimi i ligjit rus.

Dyshja thuhet se trajtojnë klientët duke thirrur shpirtrat, duke sakrifikuar kafshë dhe duke i larë me gjak gjeli, raporton “Insajderi”.

Më vete, dy shamanët e diskutueshëm – ose shëruesit tradicionalë dhe parashikuesit e shpirtrave – janë të përfshirë në akuza se kanë abuzuar me një grimier dhe bloger gjatë një udhëtimi në Meksikë vitin e kaluar.

Ata u thanë hetuesve shtetërorë se Subbotin ishte një mik dhe mohuan që ata t’i nënshtroheshin ritualeve shamanike për pagesë.

Subbotin, i raportuar nga REN TV si miliarder, ishte anëtar bordi i Lukoil Trading House LLC, më pas u bë pronar i Kompanisë së Transportit të Ri (NTK) në brigjet e Gjirit të Finlandës.

Të ngjashme