Shënohet vdekja e dytë nga coronavirusi në SHBA

Prishtinë | 02 Mar 2020 | 09:21 | Nga Ekonomia Online

Ndërsa coronavirusi vazhdoi marshimin e tij në të gjithë globin, të dielën pati shenja shqetësuese të reja që po përhapet në mënyrë të pazbuluar në disa komunitete amerikane për javë të tëra ndërsa qeveria u rezistoi thirrjeve për testime.

Me testimet e bëra tani, periferia e Seattle në Kirkland është bërë një epiqendër e të dy sëmundjeve dhe frikës, shumica e saj u përqendruan në një institucion infermierie, ku janë konfirmuar gjashtë raste të coronavirusit dhe shumë më shumë banorë dhe punonjës janë ankuar për sëmundje, njofton Klan Kosova.

Autoritetet shëndetësore në King County, Washington, njoftuan të dielën në mbrëmje se një nga gjashtë banor i shtëpisë së infermierisë, kishte vdekur nga virusi në spitalin EvergreenHealth në Kirkland, dhe se tre të tjerë ishin në gjendje kritike.

Vdekja ishte e dyta në tokën amerikane nga virusi; e para ndodhi në po atë spital.

Një e katërta e zjarrfikësve të Kirkland ishin të dielën në karantinë, sepse ata kishin qenë në institucionin e infermierisë.

Një kolegj afër e kaloi ditën duke pastruar kampusin e tij sepse studentët kishin vizituar shtëpinë e pleqve. Spitali u ka kërkuar vizitorëve të qëndrojnë larg.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme