Shërbimet e Emergjencës së Spanjës shpresojnë që shiu të ndihmojë në shuarjen e zjarreve në pyjet e Katalonjës

Prishtinë | 26 Kor 2021 | 16:52 | Nga Ekonomia Online

Zjarrfikësit spanjollë thonë se reshjet e buta të shiut po ndihmojnë në shuarjen e një zjarri të madh pyjor në rajonin verilindor të Katalonjës.

Zjarri ka shkatërruar mbi 1,600 hektarë që kur filloi të digjej të shtunën në mbrëmje.

Joan Ignasi Elena, këshilltari i brendshëm i rajonit, tha se punonjësit e urgjencës shpresonin të vinin flakët nën kontroll deri në fund të së hënës.

Nëntëdhjetë përqind e zjarrit nuk po zgjerohej më pasi më shumë se 300 zjarrfikës dhe anëtarët e një njësie emergjente ushtarake spanjolle e kishin rrethuar atë, shtoi ai.

Ekipet e emergjencës evakuuan të paktën 168 njerëz nga disa qytete, përfshirë shumë të shpërndarë në zonat rurale, shkruan Euronews, përcjell klankosova.tv.

Të ngjashme