Shpërthen bomba pesë tonëshe e Luftës së Dytë Botërore

Prishtinë | 14 Tet 2020 | 09:31 | Nga Ekonomia Online

Në qytetin Swinoujscit të Polonisë ka shpërthyher një bombë pesë tonëse që daton që nga Lufta e Dytë Botërore. Nga ku shpërthim nuk pati asnjë të lënduar por lëkundja u dëgjua në gjithë qytetin.

Bomba 5-tonëshe “Tallboy” shpërtheu nën ujë duke shkaktuar një “kërpudhë” të madhe mbi sipërfaqe. Atë ishin munduar ta çaktivizonin dhjetëra palombarë të forcave të ushtrisë po përpiqeshin të çaktivizonin pranë portit të qytetit polak.

Bomba “Tallboy” u hodh nga Forcat Ajrore Mbretërore në një sulm ndaj një anije luftarake naziste në 1945 dhe u zbulua vetëm vitin e kaluar gjatë pastrimit afër qytetit port të Swinoujscit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme