Shpërthim në një fabrikë kimike në Teksas

Prishtinë | 27 Nën 2019 | 12:40 | Nga Ekonomia Online

Një shpërthim i madh ka ndodhur në një fabrikë kimike në Port Neches, Teksas.

Sipas mediave të huaja, janë publikuar edhe pamjet dramatike të cilat tregojnë momentin kur flakët shihen “duke u përhapur në qiell”.

Siç shkruan bbc, tre punonjës janë lënduar, në shpërthimin që ndodhi në 01:00 me kohën lokale ditën e mërkurë dhe i cili u ndje 30 milje (48 km) larg.

Një zonë e detyrueshme evakuimi është e vendosur për të gjithë brenda gjysmë milje të vendit.

TPC Group tha në një deklaratë se ka aktivizuar planin e saj të reagimit ndaj urgjencës dhe ka kërkuar ndihmë nga Departamenti i Zjarrfikësve Port Neches.

Ndërsa banorët e Port Neches thanë për mediat lokale se dritaret ishin thyer me milje larg nga uzina.

Crystal Holmes, kapiteni në zyrën e sherifit të Qarkut Jefferson, tha që dy punonjës janë dërguar në spital.

Po sipas bbc, fabrika mund të prodhojë 408.233 ton kimikate, sipas uebfaqes së kompanisë. /Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme