Shpërthimi terrorist në Liverpool, lirohen katër të dyshuarit që u arrestuan

Prishtinë | 16 Nën 2021 | 08:38 | Nga Ekonomia Online

Katër burra që u arrestuan në bazë të ligjit për terrorizmin pasi bomba shpërtheu jashtë spitalit të grave në Liverpool të dielën.

Policia kishte arrestuar Emad Al Swealmeen pasi thuhet se ka krijuar një “pajisje të improvizuar shpërthyese”, e cila ka shkaktuar shpërthimin.

“Nuk dihet arsyeja pse e çoi pajisjen shpërthyese në spitalin e grave dhe përse shpërthyer papritur. Pak më larg po mbahet edhe një ceremoni për ditën përkujtimore të ushtarëve të rënë në luftë. Nuk mund t’i lidhim këto dy zhvillime për momentin, por është një pistë hetimi që po e ndjekim”.

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se fajtorët do dalin para drejtësisë dhe se motivet e këtij incidenti do zbardhen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme