Singapori regjistron vdekjen e parë nga Covid-19 pas dy muajve

Prishtinë | 03 Maj 2021 | 09:41 | Nga Ekonomia Online

Singapori regjistron vdekjen e parë për shkak të komplikimeve nga COVID-19 në gati dy muaj gjatë fundjavës, në mes të një shpërthim të rasteve në një vend që ka qenë një nga më të suksesshmit në botë në mbrojtjen ndaj virusit.

Një grua 88-vjeçare nga Singapori me kancer dhe probleme të zemrës vdiq të dielën pasi u trajtua në një pavijon në “Tan Tock Seng”, ku po qëndrojnë 27 personat që kanë dalë pozitivë me koronavirus.

Ky grumbullim i rasteve ngre shqetësimin se suksesi i fituar me vështirësi i qytetit po bie, duke kërcënuar potencialisht përpjekjet për të rihapur udhëtimet e shumëpritur me Hong Kong dhe për të pritur samite të mëdha të ardhshme, duke përfshirë Forumin Ekonomik Botëror dhe Shangri-la Dialogu.

Singapori është një nga vendet më të suksesshme në botë në frenimin e virusit, i ngjashëm me të tjerët në Azi që kryesisht kanë ndalur përhapjen, por ku eliminimi virtual po sfidohet nga shpërthimet sporadike. Në një përpjekje për të qëndruar në zero raste lokale, këto vende – përfshirë Zelandën e Re, Australinë, Hong Kongun dhe Kinën – reagojnë në mënyrë agresive ndaj një numri të vogël të infeksioneve.

Tashmë, më pak njerëz janë lejuar të hyjnë në qendrat tregtare dhe dyqanet e mëdha që nga e shtuna dhe vendet e kampingut u mbyllën për dy javë. Singapori gjithashtu do të zvogëlojë kapacitetin operativ të atraksioneve në 50% nga 65% për një javë nga 7 maji, dhe u bëri thirrje njerëzve të kufizojnë tubimet shoqërore në dy persona në ditë dhe të qëndrojnë në shtëpi ku të jetë e mundur.

Me 2.21 milionë doza të dhëna që nga 18 prilli, Singapori ka vaksinuar vetëm 19.4% të popullsisë së tij, me më pak se gjysma që kanë marrë të dy dozat.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme