Skocia shpreson për pavarësi dhe anëtarësim në BE

Prishtinë | 02 Jan 2021 | 16:22 | Nga Ekonomia Online

Kryeministrja skoceze Nicola Sturgeon tha sot se ajo shpreson që Skocia do të fitojë pavarësinë dhe të jetë në gjendje të “bashkohet” me Bashkimin Evropian, duke theksuar se Brexit është kundër dëshirave të skocezëve, të cilët votuan kundër largimit nga BE në referendumin 2016.

“Tani po kalojmë një Brexit të vështirë kundër vullnetit tonë, në momentin më të keq të mundshëm, në mes të një recesioni pandemik dhe ekonomik,” shkroi kryeministrja skoceze në uebfaqen e partisë së saj, dy ditë pasi Britania la tregun e vetëm dhe bashkimin doganor.

Ajo përsëriti vendosmërinë e saj për të organizuar një referendum të ri për pavarësinë skoceze, pas deklaratës në vitin 2014, kur 55% e skocezëve ishin kundër pavarësisë.

Sidoqoftë, vendimi për të mbajtur një referendum të tillë i takon kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili nuk pranon ta bëjë këtë.

Sidoqoftë, një fitore bindëse e partisë SNP në zgjedhjet lokale në maj do të rrisë presionin mbi Londrën për të rënë dakord për një referendum të ri.

Sipas sondazhit të fundit në mes të dhjetorit, 58 për qind e skocezëve mbështesin shkëputjen nga Britania e Madhe.

“Si një anëtare e pavarur e Bashkimit Evropian, Skocia do të ishte një partner dhe mund të ndërtonte ura – jo vetëm një urë për një ekonomi më të fortë dhe një shoqëri më të drejtë, por gjithashtu një urë që do të lehtësonte marrëdhëniet BE-Britani e Madhe,” tha ajo.

Ndërsa 51.9 për qind e britanikëve votuan për Brexit në vitin 2016, 62 për qind e skocezëve ishin kundër largimit nga BE.

Kryeministrja Sturgeon tha se Skocia ka përfituar nga tregu i vetëm, duke përfshirë lirinë e lëvizjes, për gati 50 vjet të anëtarësimit në BE.

“Më shumë se 230,000 njerëz nga e gjithë Evropa kanë zgjedhur Skocinë si shtëpinë e tyre. Ata janë miqtë tanë dhe familja jonë, dhe ne me të vërtetë duam që ata të qëndrojnë ashtu,” tha ajo.

Pas Brexit, “qytetarët tanë do të jenë më pak të sigurt dhe e drejta e tyre për të punuar, studiuar dhe jetuar diku tjetër në Evropë do të kufizohet”, tha kryeministrja skoceze, duke kujtuar se 2.000 skocezë kishin marrë pjesë në programin e shkëmbimit të BE-së Erasmus vitin e kaluar, për ta zëvendësuar me programin e tij ndërkombëtar.

“Ne nuk donim të largoheshim dhe shpresojmë të bashkohemi së shpejti si partnerë të barabartë,” tha Sturgeon.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme