Spanja rihapet për turistët e vaksinuar ndaj Covid-19

Prishtinë | 07 Qer 2021 | 13:35 | Nga Ekonomia Online

Turistët nga e gjithë bota tani mund të vizitojnë Spanjën – për sa kohë që janë vaksinuar ndaj COVID-19.

Duke filluar të hënën, thuhet se vizitorët nga kombet e identifikuara si me rrezik të ulët dhe të lartë do të jenë në gjendje të vizitojnë Spanjën ndërsa vendi përpiqet të rivendosë “udhëheqjen e tij të turizmit botëror” pasi u godit rëndë nga pandemia e koronavirusit, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Spanja tashmë ka rihapur kufijtë e saj në javët e fundit, për udhëtarët nga shumica e vendeve në Bashkimin Evropian dhe nga një numër vendesh në botë.

Sipas rregullave të reja, udhëtarët që vijnë nga vendet e identifikuara si zona “të rrezikshme” do të jenë në gjendje të hyjnë në Spanjë për sa kohë që ata kanë një “certifikatë vaksinimi” ose “shërim” nga koronavirusi, si dhe një test negativ COVID-19, me testet e antigjenit tani pranohen krahas testeve PCR.

Ata që vijnë nga zona me rrezik të ulët nuk do të kërkohet të sigurojnë prova të vaksinimit, shërim ose një test diagnostik, tha qeveria Spanjolle.

Në një deklaratë të shpërndarë në internet, Ministrja Spanjolle e Shëndetësisë, Carolina Darias, mirëpriti turistët, duke pohuar se “Spanja është një destinacion i sigurt”.

Ajo gjithashtu tha që besonte se Spanja është “në një pozicion që së shpejti të rimarrë udhëheqjen tonë të turizmit botëror” mes “të dhënave të shkëlqyera të vaksinimit” që ajo tha se na ka ndihmuar “të na vendosin çdo ditë më pranë kthimit në normalitet”.

Të ngjashme