Stoltenberg paralajmëron për një luftë shumëvjeçare në Ukrainë

Press Conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg
Prishtinë | 19 Qer 2022 | 09:27 | Nga Ekonomia Online

Stoltenberg gjithashtu bëri thirrje për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, duke i thënë gazetës gjermane Bild am Sonntag se furnizimi me armatime të fundit për trupat ukrainase do të rriste mundësinë e çlirimit të rajonit lindor të Donbasit nga kontrolli rus.

“Ne duhet të përgatitemi për faktin se mund të duhen vite. Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës”, tha ai. “Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve.”

Në fushat e betejës së Ukrainës, ushtria ukrainase raportoi sulme të intensifikuara në qytetet lindore të Kharkiv, Izyum dhe Severodonetsk.

Ushtria tha se Severodonetsk, një objektiv kryesor në ofensivën e Moskës për të marrë kontrollin e plotë të rajonit lindor të Luhanskut, ishte përsëri nën zjarr të rëndë artilerie dhe raketash, por tha se shtytja ruse për të vendosur kontrollin e plotë mbi qytetin mbetet “e pasuksesshme”. “.

Megjithatë, ushtria pranoi se forcat e saj kishin pësuar një pengesë ushtarake në vendbanimin e afërt të Metolkine.

“Si rezultat i zjarrit të artilerisë dhe një sulmi, armiku ka sukses të pjesshëm në fshatin Metolkine, duke u përpjekur të fitojë një terren,” thuhet në një postim në Facebook të shtunën vonë.

Serhiy Haidai, guvernatori i Luhansk i emëruar nga Ukraina, iu referua në një postim të veçantë në internet “betejave të vështira” në Metolkine, ndërsa agjencia ruse e lajmeve Tass, duke cituar një burim që punon për separatistët e mbështetur nga Rusia, tha se shumë luftëtarë ukrainas ishin dorëzuar në Metolkine.

Në veriperëndim, disa raketa ruse goditën një fabrikë gazi në lagjen Izyum dhe raketat ruse ranë në një periferi të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, duke goditur një ndërtesë komunale dhe duke shkaktuar zjarr në një bllok banesash, por duke mos shkaktuar viktima, thanë autoritetet ukrainase.

Al Jazeera nuk mundi të konfirmonte në mënyrë të pavarur llogaritë e fushëbetejës.

Të ngjashme