Studentët kujtojnë viktimat e të shtënave në shkollën në Florida

Prishtinë | 14 Mar 2018 | 17:38 | Nga

Studentët dhe stafi i shkollave nëpër Amerikë kanë përkujtuar viktimat e të shtënave në shkollën në Florida, përmes një marshi të mbajtur një muaj pas ngjarjes tragjike.

Ata kanë ndaluar mësimin për 17 minuta në kujtim të 17 personave të vrare në Shkollën e Mesme “Marjory Stoneman Douglas High School”.Nxënësit e kësaj shkolle, që ishin target të një ish nxënësi i cili qëlloi me armë, u përqafuan në fushën e futbollit.

Eastern High School students walk out of class and assemble on their football field for the National School Walkout, in Washington, DC, 14 March 2018.

Organizatorët e marshit kanë akuzuar Kongresin për dështimin në luftimin e dhunës me armë.

Shtëpia e Bardhë ka publikuar planin gjatë kësaj jave për të parandaluar të shtënat nëpër shkolla që nuk përfshinë thirrjet e vazhdueshme të Trump për të rritë moshën e lejuar për blerje të armëve semi-automatike në 21 vjeç.

Thousands of students march down Pennsylvania Avenue from the White House to the US Capitol during a nationwide student walkout for gun control in Washington, DC, March 14, 2018

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme