Studiuesit britanikë do të infektojnë qëllimisht të shëruarit nga Covid-19 për të parë imunitetin e tyre

Prishtinë | 17 Pri 2021 | 10:33 | Nga Ekonomia Online

Studiuesit e Oxfordit thanë të premten se ata do të fillojnë një studim një vjeçar për të infektuar qëllimisht njerëzit që janë rikuperuar nga virusi për të studiuar nëse njerëzit infektohen për herë të dytë dhe për të parë nëse ka përgjigje të veçanta imune që i mbrojnë ata.

I ashtuquajturi gjyq sfidues do të kryhet në kushte të kontrolluara me kujdes, me trajtime të pranishme në rast se një nga vullnetarët sëmuret, tha ekipi në Universitetin e Oxfordit, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

“Sfidat e studimeve na tregojnë gjëra që studimet e tjera nuk munden sepse, ndryshe nga infeksioni natyror, ato kontrollohen fort. Kur ri-infektojmë këta pjesëmarrës, ne do të dimë saktësisht se si sistemi i tyre imunitar ka reaguar ndaj infeksionit të parë COVID, saktësisht kur ndodh infeksioni i dytë, dhe saktësisht sa virus kanë marrë”, tha Dr. Helen McShane, një specialist i vaksinave në Universiteti i Oksfordit që po udhëheq gjyqin.

Faza e parë e studimit që do të fillojë këtë muaj, do të gjejë dozën më të ulët të virusit që mund të infektojë gjysmën e të shëruarve nga COVID-19 pa shkaktuar simptoma. Atëherë të 64 vullnetarët do të infektohen me atë dozë dhe përgjigjet e tyre imune do të studiohen.

Çdo vullnetar që zhvillon simptoma do të trajtohet me trajtimin e antitrupave monoklonal të Regeneron dhe do të karantinohet derisa të mos rrezikojnë të infektojnë të tjerët.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme