Studiuesit gjetën mbetjet e asteroideve që shpërtheu mbi Afrikën

Prishtinë | 12 Kor 2018 | 08:39 | Nga

Shkencëtarët kanë zbuluar mbetjet e vogla të asteroidit “2018 LA”. Trupi qiellor i djegur mbi Afrikë në fillim të qershorit.

Në fillim të qershorit, një asteroid hyri papritur në atmosferën e Tokës dhe shpërtheu mbi pjesën jugore të Afrikës . Hulumtuesit kanë supozuar më parë se asteroidi i vogël është djegur plotësisht. Tani një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Helsinkit ka zbuluar mbetjet e asteroidit në Savannah Kalahari në Botsvana, transmeton lajmi.net.

Studiuesit do të vendosin të hetojnë përbërjen e mbetjeve të vogla. Ata presin që të fitojnë njohuri të reja për sistemin tonë diellor. Një hulumtim i tillë mund të jetë një ditë me rëndësi të veçantë kur bëhet fjalë për gjetjen e burimeve dhe minierave në asteroidet.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme