Stuhia tropikale Claudette sjell shira dhe përmbytje në Bregun e Gjirit

Prishtinë | 19 Qer 2021 | 14:50 | Nga Ekonomia Online

Stuhia Tropikale Claudette ka sjellë erë, shira të mëdhenj dhe përmbytje në Luiziana dhe Misisipi, një rajon ku kanë mbetur akoma disa kanë thasë me rërë nga rekordi i uraganeve të vitit të kaluar.

Claudette u formua të shtunën në mëngjes përgjatë Bregut të Gjirit, rreth 75 kilometra në jugperëndim të New Orleans, njoftoi Qendra Kombëtare e Uraganeve në një paralajmërim të orës 4:00 të mëngjesit.

Qendra e Claudette ishte e vendosur në brendësi dhe stuhia parashikohej të dobësohej deri të shtunën në mbrëmje.

Me kufizimet e zbutura të virusit dhe verën afër, pronarët e bizneseve në të gjithë Bregun e Gjirit, të gjithë nga restoratorët te operatorët e anijeve, kishin parashikuar një fluks të ardhurash turistike pas një viti humbjesh për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe stuhive të pamëshirshme. Por këto shpresa janë zbehur nga stuhia.

Paralajmërimet e stuhive tropikale mbeten të pandryshuara në të gjithë rajonin, dhe kërcënimet kryesore janë reshjet e mëdha të shiut dhe erërat e forta të stuhive tropikale.

Të ngjashme