Suedia merr kryesimin e OSBE-së

Prishtinë | 01 Jan 2021 | 18:39 | Nga Ekonomia Online

Suedia që nga kjo e premte do të udhëheq për një vit Organizatën për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE).

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linden, tha se vendi do të punojë në forcimin e sigurisë dhe demokracisë në Evropë dhe mjedisin e afërt, me një fokus në të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit, njofton Klan Kosova

“Jam e nderuar të marr kryesimin e OSBE-së, në një kohë kur rajoni ynë duhet të bashkohet për t’u përqendruar në sigurinë tonë të përbashkët, bazuar në parimet dhe angazhimet që kemi bërë të gjithë”, shkroi Linden në Twitter.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme