Suedia pritet të marrë vendim për rastin e Julian Assange

Prishtinë | 13 Maj 2019 | 08:44 | Nga Ekonomia Online

Prokurorët suedezë do të njoftojnë nëse do rihapin një hetim mbi një akuzë për përdhunim kundër bashkë-themeluesit të Wikileaks Julian Assange.

Assange, i cili mohon akuzat, ka shmangur ekstradimin në Suedi për shtatë vjet pasi kërkoi strehim në ambasadën Ekuadoriane në Londër në 2012.

Por 47-vjeçari u dëbua muajin e kaluar dhe u dënua me 50 javë në burg për shkeljen e kushteve të tij me kusht.

ShBA gjithashtu dëshiron të ekstradojë Assange nga Mbretëria e Bashkuar për rolin e tij të dyshuar në lirimin e materialit të klasifikuar ushtarak dhe diplomatik në 2010.

Prokurorët suedezë thanë në atë kohë që mendonin se nuk ishin në gjendje ta merrnin çështjen përpara ndërsa Assange ishte brenda ambasadës ekuadoriane.

Gruaja që pretendon se është përdhunuar, tani dëshiron që çështja të rihapet, pas arrestimit të Assange muajin e kaluar, ku Ekuadori tërhoqi papritmas mbrojtjen e tij dhe ftoi policinë ta arrestonte atë, prokurorët suedezë po shqyrtojnë mundësitë.

Të ngjashme